Ana Sayfa İçin Tıklayınız Haber Servisi OfoSoft Web Tasarım Ekonomi OfoSoft Web Tasarım OfoSoft Web Tasarım Yeni Yıl Zamlarla Geldi
Yemek Siparişi | Çiçek Siparişi | Sinema | Seyahat | Etkinlikler
Ana Sayfa | Hakkımızda | İletişim | Astroloji | Oyun | S.S.S.
Firmanızı Ekleyin Telefon Rehberi Nöbetçi Eczaneler Link Bankası Harita Servisi Ulusal Gazete Manşetleri Sivas Dışındaki Sivaslı Firmalar
Sivasımız Gezi Rehberi

OfoSoft Web TasarımÜye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre Şifrenizi hatırlamıyorsanız Burayı Tıklayınız.
14 + 3 = Yandaki Sayıların Toplamını Yazınız.
Üye Olmak Için Tıklayınız.OfoSoft Web TasarımDuyurular

OfoSoft Web TasarımKöşe Yazarları
Özlem Olmazlara Olurumdun 05.12.2011
ÖzlemAtalar Özlem Atalar
AbdülkadirSELVİ Abdülkadir SELVİ
FikretTemel Fikret Temel
HakanTopuzoğlu Hakan Topuzoğlu
SedaBilici Seda Bilici
ZeynepÖz Zeynep Öz


Bir Işık İş Sağlığı ve Güvenliği

OfoSoft Web TasarımSinemalarda Ne Var?
OfoSoft Web TasarımAnketimiz
İşinizden memnun musunuz?
Hayır
%27,3
OfoSoft
Evet
%33,3
OfoSoft
Ne evet ne hayır
%8,58
OfoSoft
İşsizim
%30,6
OfoSoft
Toplam Oy : 303
    Tüm Anketler


OfoSoft Web Tasarımİstatistikler
OfoSoft Web Tasarım
Aktif Ziyaretçi
: 18
OfoSoft Web Tasarım
Bugün Tekil
: 294
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Haber
: 5742
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Firma
: 1159
OfoSoft Web Tasarım
Onaylanacak
: 4
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Üye
: 505
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Dosya
: 6
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Döküman
: 184
OfoSoft Web Tasarım
Toplam İlan
: 2
OfoSoft Web Tasarım
Toplam Ürün
: 0
 Yeni Yıl Zamlarla Geldi 
Yeni yılda alkol ve sigaranın yanı sıra cep telefonlarından alınan vergi ile elektrik fiyatlarına zam geldi.
Tarih
:
01.01.2016
Güncellenme
:
01.01.2016
Kategorisi
:
Ekonomi
Okunma
:
3090
Yorum
:
0
Kaynak
:
www.haberler.co

Türkiye yeni yıla zamlarla girdi. Alkol ve sigara vergileri ile elektrik fiyatları zamlandı. Resmi gazetede yayınlanan karara göre; biranın asgari maktu vergi tutarı 18 kuruş artışla bir lira 3 kuruş oldu .

Maliye Bakanlığı'nın aralarından alkollü, kolalı içecekler ile tütün ürünlerinin de bulunduğu bazı mallara uyguladığı Katma Değer Vergisi (KDV) oranı, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oran ve tutarları ile Tütün Fonu tutarları artırıldı.

ALKOL VE SİGARA FİYATLARINA ÇOK BÜYÜK ZAM

Alkol fiyatlarının 2 litresi için alınan asgari maktu vergi tutarı da 23 lira artırıldı. Sigara ve tütün ürünlerinde ise hem asgari maktu vergi hem de maktu vergi tutarları artırıldı.

CEP TELEFONLARIDA ZAMLANDI

Cep telefonlarından ilk satışta alınan vergi tutarı da 120 liradan 160 liraya çıktı. Enerji piyasası düzenleme kurumu da elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında artırdı.

KOLALI GAZOZLARA YÜZDE 25 KDV ORANI UYGULANACAK

Bugünden itibaren uygulamaya konulan yeni oranlara göre; kolalı gazozlara yüzde 25 KDV oranı uygulanacak. Malttan üretilen biralara yüzde 63 KDV ile asgari 1,03 lira maktu vergi tutarı ilave edilecek. Diğer alkollü içeceklerde ise alkol derecesi ve kapların muhtevasına göre maktu vergi tutarları 5,57 lira ile 150,71 lira arasında değişiyor.

Tütün içeren purolar ile uçları açık purolar, sigarillolar, içiler tütün (herhangi bir oranda tütün yerine geçen maddeleri içersin-içermesin), enfiye veya çiğnemeye mahsus tütünün vergi oranı yüzde 40, asgari maktu vergi tutarı 0,2210 lira, maktu vergi tutarı ise 0,2468 oldu.

MAL VE HİZMETLERE YENİ SIRALAR EKLENDİ

Bakanlar Kurulu tarafından 29 Aralık 2015 günü yürürlüğe konan kararnamenin karar ekine göre; 2007 tarihli Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın eki olan birinci listeye aşağıdaki yeni sıralar eklendi:

"Üçüncü maddenin 19. sırası 'Küspe (nişastacılık artıkları ve benzeri artıklar ile biracılık ve damıtık içki sanayiinin posa ve atıkları hariç), tam yağlı soya (fullfat), kepek, razmol, balık unu, et unu, kemik unu, kan unu, tapiyoka(manyok), sorgum ve her türlü fenni karma yemler (kedi-köpek mamaları hariç), saman, yem şalgamı, havyan pancarı, kök yemler, kuru ot, yonca, fiğ, korunga, hasıl ve slajlık mısır, üçgül, yemlik lahana, yem bezelyesi ve benzeri hayvan yemleri (yeşil ve kuru kaba yemler ve bunların palet şeklinde veya mevsimsel ihtiyaçlara göre bir bağlayıcı kullanılarak veya kullanılmadan işlem görmüş olanları dahil). Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tescil edilen gübreler ile gübre üreticilerine bu ürünlerin içeriğinde bulunan hammaddelerin teslimi." (HABERLER)

YENİ YILDA ZAMLI FİYAT

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik fiyatlarını yüzde 6,8 oranında artırdı. Yeni yılda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nedeniyle sigara ve alkole zam gelecek. Seçim öncesi ekim ayında hazırlanan bütçe tasarısına göre Maliye Bakanlığı 2016'da alkollü içkilerde yüzde 7.5, tütün mamullerinde yüzde 3 vergi artışı bekliyor. Hükümetin son birkaç yıldır yılın ilk gününde sigara ve içki vergilerinde otomatik artışa gidiyor. Bir diğer vergi artışı beklenen ürün grubu da benzin ve motorin.

Elektrik perakende satış fiyatlarındaki artış 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Bütçede öngörülen vergi artışlarının yanı sıra başta asgari ücrete verilecek devlet desteği olmak üzere çeşitli vaatlerin de vergilere yansımasının olması bekleniyor.

ENFLASYONA GÖRE ZAM

Ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre, 2016'da diğer bazı vergiler ile harç ve cezalar da zamlanacak. TÜİK'in Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE), ekim ayı sonunda 12 aylık ortalamalara göre yüzde 5.58 artış gösterdi. Vergi, harç ve ceza tutarlarının da bu yıl bu hesaba göre artması öngörülüyor. Bu kapsamda yeni yılda 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3'e kadar olan otomobillerin halen 591 lira olan motorlu taşıtlar vergisi, yılbaşında 623.98 liraya çıkacak. Aynı yaş grubundaki motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 945 liradan 997.73 liraya yükselecek. 4001 cm3'ün üzerindekilerin ise 22 bin 716.59 liraya çıkacak. Damga vergisindeki maktu tutarların yeniden değerleme oranı kadar arttırılması durumunda da yıllık gelir vergisi beyannamelerindeki damga vergisi 47.83 lira olacak. Bu miktar, makbuz senetlerinde 16.68 lira olarak uygulanacak.

PASAPORT HARCI 163 LİRA

Harçların da aynı oranda zam görmesiyle 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 154.70 liradan 163.33 liraya çıkacak. B sınıfı sürücü belgesi harcı da yeni yılda 403 lira olacak. Vergi, harç ve cezaların yeniden değerleme oranında artırılması durumunda fatura, gider pusulası gibi belgelerin verilmemesi ve alınmamasının cezası 211.16 liraya çıkacak.

TRAFİK CEZASINA YENİ TARİFE

Yılbaşından itibaren trafik cezaları da yeniden değerleme oranında artırılacak. Buna göre, kırmızı ışıkta geçmenin 189 lira olan cezası, yeni yılda 199.55 liraya yükselecek. Ayrıca alkollü araç kullananlar yeni yılda ilk yakalamada 844.64 lira, ikinci yakalamada ise 1058.97 lira ödemek zorunda kalacak. Hız sınırını yüzde 30'a kadar aşan sürücüler 199.55 lira, yüzde 30'un üzerinde aşanlar ise 412.82 lira ceza ödeyecek. Yeni yılda emniyet kemeri takmayanlar ve park yasağını ihlal edenler 92.91 liralık ceza ile karşı karşıya kalacak. (HABERLER)

        Içeriği Paylasın Butonu    
 Habere Ait Yorumlar                                                  Toplam Yorum Sayısı : 0

Henüz Yorum Yazılmamıştır...
abaragambimumbara
Sayfa Başı
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sayfa Başı
Telif Hakkı 2009-2015 SivasRehberim.Net'e Aittir. Her Hakkı Saklıdır.
Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.Burç YorumlarıRadyo TV ServisiMuzik KutusuGitmek İçin Tıklayınız.Gitmek İçin Tıklayınız.
Site Güvenliğini Kontrol Et

RSS Servisi
SivasRehberim.Net adresi üzerinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz.
OfoSoft Web Tasarım

W3 Kontrolu Yap
Sitede yer alan kullanıcı yorumları üyelik sözleşmesinde kabul edildiği şekilde yorum yapan üyenin şahsi düşünceleridir.
Bu sitenin alt yapısında OfoSoft Web Tasarım tarafından geliştirilen OfoSoft Şehir Rehberi Sistemi kullanılmaktadır.
Bu siteden en iyi görüntüyü 1024*768 ve üzeri ekran çözünürlüğünde alabilirsiniz. Tavsiye edilen internet tarayıcımız Mozilla Firefox'dur.

Sayfanın Yüklenme Zamanı : 4,06 saniyedir.

Sayfayı Tekrar YükleSayfayı Yenileyerek Yükle

Proje Başlangıç : 03.2009